İGÜ Rehberlik

YKS- Son Hamleler Oyunu Kazandırır

SINAVA ADIM ADIM

SON HAMLELER OYUNU KAZANDIRIR

Zaman olağanca hızıyla ilerliyor. Üniversite sınavlarına yaklaşık 2 aylık bir süre kaldı. Saat ve takvim yaprakları dışında öğrenciler, geri sayım sayaçları, YKS-matik gibi uygulamalar kullanıyorlar. Eskiye nazaran zaman sanki daha çabuk geçiyor. Elbette test kitaplarındaki çözülmesi gereken sorular, çalışılması gereken konular da zamanla eşdeğer azalıyor. Ardından yoğun deneme temposu başlayacak.

Öğrenciler 8 yıldır uygulanan YGS-LYS sisteminin yerine getirilen YKS ile ilgili ilk buluşma yaşayacak. Kimine göre kolay kimine göre çok zor olacak. Elbette ki sınavı planlı-programlı çalışan ve zamanını etkili kullanan öğrenciler kazanacak. Üniversite adayları bu seneye sınav belirsizliği ile başladı. Yetkililerden ardı ardına sınav değişikliği ile ilgili açıklamalar geldi. Öğrenci, veliler ve eğitim camiası sürekli belirsizliklerle gündemi takip etmeye çalıştı ve öğrendiği her yeni bilginin ardından yeni sürece adapte olmaya çalıştı. Bu durum yaklaşık 2-3 ay sürdü. Mart ayında yayınlanan kılavuz sınav belirsizliğine dair son nokta oldu. Sınav takvimi, sınavda çıkacak soru sayıları ve bunların yüzdelik etkileri, puan türleri ve sınava dair kafalarda yer alan tüm soruların cevabı kılavuzda detaylıca anlatıldı. Kılavuz oldukça kalın. Öğrenciler sosyal medyada paylaşılan 3-5 görsel ve cümleyle özetlenen bilgilerle yetiniyor. Kılavuz tam anlamıyla incelenerek okunmuyor.

TYT üniversite adaylarının girmesi gereken zorunlu bir sınav. TYT puanına Türkçe ve Matematik derslerinin yüzdelik katkısı bu sınavda %33 ile birbirine eşit ve diğer derslere nazaran yüksek. Sosyal ve Fen grubu derslerinin de yüzdelik katkıları %17 ile birbirine eşit.  Yani TYT’ de 1 Türkçe neti 1 Matematik netine eşitken; 1 Sosyal neti de 1 Fen netine eşit oluyor. Önlisans tercihinde bulunacak adaylar sadece TYT sınavına girmesi yeterli olacak.

AYT lisans eğitimi almak isteyenlerin girmesi gerektiği bir sınav. Bu sınav sonucunda SAY-EA-SÖZ puanları hesaplanacak. Sınavda soru başına düşen süre oldukça yeterli duruyor. Tüm soruların tek bir kitapçıkta yer aldığı sınavda öğrenciler kendi alanı dışında yer alan soruları da çözdüğünde diğer puan türlerine de sahip olabilecek. Bu sayede adaylar tercih yelpazesini genişletebilecek.

Bu seneki sınavda Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Öğretmenlik için başarı sıralaması sınırı devam ediyor. Tabi geçen seneki 15dk kuralı da. Geçen sene geç kalmaları sebebiyle sınava giremeyen adaylar yüzünden büyük eleştirilere neden olmuştu bu kural. Bu sene bir değişikliğe uğradı. Sınav saatleri 15 dk. ileri alındı. Saat 10.00’da başlayan sınavlar 10.15’te; 15.30’da yapılan sınavlar ise 15.45’te olacak. Buna göre adaylar10.00 ve 15.30’dan sonra sınav salonlarına alınmayacak.

Adaylar sınav hazırlıklarına devam ediyor. Kalan zamanda konu eksiklikleri giderilecek ardından deneme sınavı maratonu başlayacak. Bunun yanı sıra fiziksel sağlığın ve psikolojik dengenin korunması çok elzem. Sakatlanma riski taşıyan sporlardan uzak durmak, beslenme ihtiyacını aksatmamak, düzenli uyumak, dinlenmeye zaman ayırmak fiziksel sağlığın korunmasına yarar sağlayacaktır. Adaylara hoşlanmadıkları veya kendilerini söz ve davranışlarıyla rahatsız eden insanlardan uzak durmaları önerilir. İyi hissettiren, güç ve moral veren insanlarla iletişimlerini sürdürmeleri adaylara iyi gelecektir.

Hayat bir çok sınavı içinde barındırmakta. Üniversite sınavı bunların içinde sadece bir tanesi. Çalışmaya devam. Antrenmanlara, provalara devam. Aklını kullan, zamanını iyi değerlendir. Unutma ki son tura girerken yapacağın manevralar sana sınavı kazandıracak.

G*** GÜ***

Rehberlik Öğretmeni

Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla