İGÜ Rehberlik
Sınav

YKS 2021 Başvuruları Devam Ediyor

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) için geri sayım devam ediyor. Üniversite sınavına bu yıl giriş yapacak adaylarının YKS-2021 başvurularını unutmaması gerekmektedir. ÖSYM’nin Yükseköğretim Kurumları Sınavı kılavuzunda yayınladığı başvuru tarihlerine göre adayların, 4 Şubat-2 Mart tarihleri arasında ÖSYM’nin resmi web adresinden ya da başvuru merkezlerinden başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Covid-19 sürecinden dolayı 2021-YKS başvurularında önemli bir detayı başvuru yapacak öğrencilerin gözden kaçırmaması gerekmektedir. Bireysel olarak ya da başvuru merkezlerine gidilerek yapılacak başvurulardan önce HES kodu almaları zorunludur. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının internet adresinden ulaşabileceklerdir. HES kodunu alıp başvurularını tamamlayan öğrencilerin en geç 3 Mart tarihine kadar her bir oturum için 90 TL olan sınav ücretini yatırmayı da unutmamaları gerekmektedir. Bütün bu ayrıntıların yanında sınav tarihleri ile ilgili bir hatırlatma yapmak gerekirse;

  1. Oturum – Temel Yeterlilik Testi (TYT) : 26 Haziran 2021 (Cumartesi): 10.15, 135 dakika
  2. Oturum – Alan Yeterlilik Testleri (AYT): 27 Haziran 2021 (Pazar), 10.15, 180 dakika
  3. Oturum – Yabancı Dil Testi (YDT): 27 Haziran 2021 (Pazar), 15.45, 120 dakika şeklindedir.

Öğrencilerin, sabah oturumlarında 10.00’dan öğleden sonraki oturumda ise 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklarını bilmeleri gerekmektedir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı içerinde Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi olarak üç oturum bulunmaktadır. YKS Sınav Ücretleri (TYT/AYT/YDT her biri için) : 90,00 TL (Ücret ödeme için son gün, 3 Mart 2021). İsteyen adaylar sınav ücretini yatırmaları durumunda tüm oturumlara katılabilme hakkına sahiptir.

2020 TYT Puanı 200 ve üzeri olan adaylar bu puanlarını 2021 YKS’nin hiçbir oturumuna girmeden tercihlerde ya da Özel Yetenek Sınavlarında kullanmak isterlerse 2021-YKS için 25 TL başvuru ücreti ödemeleri gerekmektedir. 

Bu bilgilerin ışığında öğrencilerin kısa sürede 2021 YKS’nin hangi oturumlarına gireceğine karar verip, HES Kodu alıp başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Son adım olan ücret yatırmayı da 3 Mart tarihine kadar gerçekleştirmesi gerekmektedir.

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla