İGÜ Rehberlik

En Çok Tercih Edilen Bölümler

2019 Bölüm Tercihleri

Üniversite sınavı tüm öğrencilerin hedeflerini gerçek kılabilmek için var olan bir sınav sistemidir. Öğrencilerin lise hayatlarının son aşamasını bu sınav oluşturuyor. Adı ve soru sayıları yıllar içinde değişse de, var olan gerçek, bu sınav öğrencilerin bilgisel, stratejik ve psikolojik olarak kendilerini hazırlayıp aşmaları gereken bir sınavdır. Üniversite sınavına hazırlanırken kendilerine en iyi stratejileri belirlemeleri, konuları eksiksiz bitirmeleri ve motive bir şekilde nokta atışı hedeflerine yol almaları bu sistemin en önemli parçalarıdır.

Hedef, sınav sisteminin en önemli noktasıdır. Hedefi olmayan öğrenciler için motivasyon sürekli düşer ve hangi şehirde ne okuyacakları tamamen sınav sonucuna göre şekillenmektedir. Sonrasında da mutsuzluk ve başarısızlıkla baş etmeye çalışırlar.  Oysa hedefi olan öğrenciler, hedefleri çerçevesinde hazırlanıp, mutlu ve başarılı olacakları bölümler için stratejik ve düzenli bir şekilde ilerlerler. Öğrenciler hedeflerini seçerlerken kendilerine uygun olması, ilgilerine uygun olması en önemli kriterdir. Ömürleri boyunca yapacakları mesleği sevmeleri sayesinde başarılarını arttırabilirler. İnsanın sevmediği işte başarı elde etme şansı yoktur.

2019 yılı YKS(Yükseköğretim Kurumları Sınavı) istatistikleri göz önüne alındığında 2.515.012 öğrencinin TYT için başvuru yaptığını görmekteyiz.  Öğrencilerin ancak %74.16 sının 150 barajını geçtiği, 1.761.394 öğrenciye tercih yapma hakkı verildiği istatistiklerde belirtilmektedir. Buna rağmen yalnızca 1.113.640 öğrenci tercih yapmıştır. Sonuç olarak toplam yerleşen öğrenci sayısı 824.694 olarak verilmiştir.

2019 YKS’YE BAŞVURAN ADAY SAYISI 2.515.012
2019 TERCİH HAKKI VERİLEN ADAY SAYISI 1.761.394
2019 TERCİH YAPAN  ADAY SAYISI 1.113.640
2019 YERLEŞEN ADAY SAYISI 824.694

2019 yılı istatistiklerinden yola çıkarsak 2.515.012 adaydan sadece 824.694 aday hedeflerine ulaşmış gözükmektedir.

Lisans bölümlerinde tercih edilme durumuna bakıldığında; 2018 ve 2019 yılı verileri karşılaştırıldığında Hukuk bölümünün daha çok ilgi kazandığını görüyoruz, bununla beraber Çocuk Gelişimi, İç Mimarlık ve Çevre ,Tasarımı, Eczacılık ve Ebelikte tercihlerinin arttığı gözlenmektedir.

Önlisans bölümlerinde tercih edilme durumuna bakıldığında; 2018 ve 2019 yılı verileri karşılaştırıldığında İlk ve Acil Yardım ve Anestezi yine en çok araştırılan iki bölüm olarak yer almaktadır.  Bununla beraber Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Grafik Tasarımı ve Diş Protez Teknolojisine ilgi artmıştır.

Aday sayıları ve tercih edecek kitlenin ilgileri her sene değişmekle beraber görüldüğü üzere favori meslekler küçük değişiklikler ile birlikte benzerdir.

Her şeyden önce mutlu olabileceğiniz meslekte başarı sağlayabileceğinizi hatırlatmakta fayda görüyoruz. Mutluluk ve başarı birbirine paralellik gösteren iki unsurdur. İnsan mutlu olmadığı meslekte kendini geliştiremez. Hedefleriniz kendinize ve ülke şartlarına uygun, dönemin ve sizin ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek ve sizi mutlu edebilecek şekilde sıralanmalıdır.

N** D**
İstanbul Gelişim Üniversitesi
Rehberlik Uzmanı

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla