İGÜ Rehberlik

Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Geleceğin En Çok Tercih Edilen Meslekleri ve Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Temel Noktalar

Üniversiteye hazırlanma süreci, belirli stratejilerin uygulandığı bir maraton ve bu maratonun son adımları üniversite tercihleri aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dönemin ne kadar önemli olduğunu tercih yapma sürecinde birebir yaşayacaksınız. Kısaca bu dönemde vereceğiniz kararlarla gideceğiniz ili ve üniversiteyi, eğitimini göreceğiniz bölümü, eğitimini gördüğünüz bu bölümle edineceğiniz mesleği ve edindiğiniz bu meslekle birlikte hayat sahnesindeki yerinizi belirlemiş olacaksınız.

Bu süreçte sık sık karşılaştığımız temel sorulardan bazılarını ve değerlendirmelerini sizinle paylaşarak kendinize bir yol belirlemeniz için destekte bulunmaya çalışacağız. Öncelikle en temel önerimiz ve sizi istediğiniz sonuca ulaştıracak stratejinin; hedefinizi &  yapmak istediğiniz mesleğinizi sınava hazırlık süreci başında belirlemek ve seçtiğiniz mesleğiniz, hedefiniz doğrultusunda sınava hazırlanmanız olacağıdır.  Bu doğrultuda meslek seçiminde bize sorduğunuz bazı soruları ve değerlendirmeleri ele almak gerekirse;

  • Tercihler konusunda neler yapmalıyız?
  • Hangi bölümleri tercih etmeliyiz?
  • Geleceğin meslekleri hangileri?
  • En çok tercih edilen meslekler hangileri?

— Tercihlerimi nasıl yapmalıyım?

Bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi üniversiteye hazırlık sürecine başlamadan hedefinizi belirlemeniz sizin bu süreci daha kolay atlamanız adına size avantaj sağlayacaktır. Süreç başında hedef belirlememişsek, tercihler döneminde yapmamız gereken temel husus; aldığımız puana göre değil de gerçekten istediğimiz bir bölümü tercihte bulunmak olacaktır. Sizin için uygun olan mesleği bulma konusunda, kendinizi tanımayla kendinize uygun olacak mesleği seçebilirsiniz.

— Peki, hangi bölümleri tercih etmeliyim o zaman?

Size, karakterinize, gelecek planlarınıza uygun olacağını düşündüğünüz ve gelecekteki tahmini 45 yılınızı bu mesleği icra edeceğiniz olanı bulmaya çalışmanız demek yerinde olur.  Nihayetinde seçeceğiniz bölümlerden alacağınız diplomayla iş hayatına atılacak, bu mesleğin size getireceği iş hayatını, çevresini, unvanını, ilişkilerini yaşayacaksınız.

—Gelecekte bize avantaj sağlayacak meslekler nelerdir?

Aslında net olarak geleceğin mesleği şudur demek yanlış olur ama dediğimiz gibi size avantaj sağlayacak olan bazı meslek grupları olacaktır. Mesela; insanoğlu ve toplumlar var olduğu sürece yaşam alanlarının inşası – düzenlenmesi, ulaşım, sağlık, eğitim, beslenme, teknoloji, endüstri, ticaret ve benzeri gibi temel alanlar her süreçte uzmanına ihtiyaç olunacak alanlar olacaktır. Bu alanlar üzerinden kendimize uygun meslek çıkarımında bulunabiliriz. Burada yapmamız gereken esas adım; yapmak isteyeceğimiz mesleği seçip bu konuda emin adımlar atmaktır. Bu düşünce ve davranış yolu her zaman size kazandırır.

—  En çok hangi meslekler tercih ediliyor?

Baktığımızda en çok tercih edilen meslekler hangileri diye sormadan size geniş çerçevede cevabı vermiş oldum. Evet, son yıllardaki eğilimler üzerinden değerlendirme yapmamız gerekirse en çok tercih edilen ve mevcut konumlarını koruması beklenen meslek grupları; mimarlık-mühendislik fakültesi bölümleri, sağlık alanı bölümleri, havacılık sektörü bölümleri, beslenme ve diyetetik, gastronomi bölümleri, eğitim fakülteleri tercih edilme oranları diğer alanlardan daha yüksek olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizler bu meslek gruplarından veya bunların dışından bir meslek grubunu seçip kendi geleceğinizi o mesleğe göre şekillendirebilirsiniz.

Özetle göz önünde bulundurmanız ve buna göre strateji belirlemeniz gereken, geleceğinize dönük size uygun mesleği belirlemek ve bu mesleği kendiniz için geleceğin mesleği haline dönüştürmektir. Mesleği seçerken; seçeceğiniz alanın günümüz şartlarındaki yeri ve önemini, teknolojinin hayatın her alanında hızla geliştiği, inovatif fikirlerin önem kazandığı bir döneme girdiğimizi göz önünde bulundurarak; bu alanın gelecekteki yeri ve önemi ile ilgili bir fikir elde etmeye çalışmanız önem arz etmektedir.

Unutmayın bugün verdiğiniz her karar, yarınlarınızı oluşturacaktır!

Bugününüzde ve yarınlarınızda başarılar dilerim.

İstanbul Gelişim Üniversitesi
Rehberlik Uzmanı
M*** D***

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla