İGÜ Rehberlik
üniversite tercihi

YKS Tercih Dönemi Öncesi Öğrencilere Tavsiyeler

Sınav öncesi genellikle öğrenciler hedeflerini belirlemiş olur. Belirlenen bu hedefler sınav sonrasında değişikliğe uğrayabiliyor. Bunun en önemli sebebi sınavın iyi geçip geçmemesi oluyor.

Peki sınav sonuçları açıklanmadan önce hedeflerimizi değiştirmeli miyiz?

Sınav sonrası sınav hakkında söylemlere maruz kalmamanız maalesef mümkün olmuyor. Zorluk kolaylık derecesi, net hesaplama, arkadaşlarla yapılan netlerin kıyaslaması gibi durumları birçok öğrenci yaşıyor. Birkaç gün sonrası ise öğrenci kendi kabuğuna çekilip tercih dönemine kadar ne yapması gerektiğinin iç muhakemesini yapıyor. Zaten en doğru olan da öğrencinin kendi iç muhakemesini yapmasıdır. Öğrenci eğer sınav öncesi hedef konusunda hala kararlıysa zaten çok zor bir süreç beklememiş oluyor kendisini. Fakat eğer istediğimiz hedef doğrultusunda sınav performansımızın yeterli olmadığını düşünüyorsanız kendinize soracağınız ilk soru; mezun öğrenci olarak bir yıl daha sınava girmeli miyim yoksa farklı mesleklere yönelmeli miyim?

Eğer tekrar sınava girmeye karar vermişse öğrenci; bu yıl sınava hazırlık sürecinde yaptığı yanlışları/doğruları göz önünde bulundurarak ve güzel bir dinlenme ardından bir sonraki sınava odaklanmalıdır.

Peki tercih yapacak öğrencilerin ne yapması gerekir?

  • Öğrenci hedefine yakın meslek araştırması yapmalı ve ileriye dönük düşünmelidir.
  • Mesleğin gerektirdiği özellikler ile kendi kişilik özelliklerini ve ilgi alanlarını dikkate almalıdır.
  • Mutsuz bir mezun ve o mesleğin mutsuz çalışanı olmamak için başkalarının etkisinde kalınmamalıdır.  Daha sonra
  • Bu mesleklerin hangi üniversitelerde olduğuna bakmalı ve üniversitelerin sunduğu imkanları göz önünde bulundurmalıdır. Dil imkanları, yurtdışı imkanları, öğretim kadrosu, eğer vakıf üniversitesi düşünüyorsa burs imkanları gibi bazı önemli kriterlere bakılmalıdır.

Tüm bu araştırmalar sonrasında temiz bir liste oluşturularak bir uzman/rehber öğretmen ile paylaşılması önerilir. Böylelikle tercih döneminde hatasız bir tercih yapma imkanı olacaktır.

İstanbul Gelişim Üniversitesi
M* B*
Psikolog

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla