İGÜ Rehberlik

Stresiyle, Kaygısıyla “SINAV”

Sınav kaygısı, sınav ile ilgili olumsuz duygu ve düşüncelerden kaynaklanır. Yani; “Eyvah çok kötü olacak, hiçbir şey hatırlayamayacağım, sorularımı yetiştiremeyeceğim, aileme rezil olacağım” gibi olumsuz düşüncelerden kaynaklanır. Halbuki “Ben yeteri kadar çalıştım, elimden geleni yaptım, yeteri kadar soru çözdüm, her şeyi gözden geçirdim” demek kendinize güvenmenizi sağlar ve kaygınızı azaltır. Bundan dolayı olumsuz duygu ve düşünceleri terk edin.

Önemli olan sınav kaygısını yok etmek değildir, sınav kaygısıyla yaşamayı öğrenmektir. Belirli bir seviyede kaygı, stres olması normaldir.

Stresi kabullenmek, bunların doğal ve gerekli olduğuna inanılmalıdır. Ayrıca çözümün bulunacağına, stresin üstesinden gelineceğine de inanılmalıdır.

Sınava girildiğinde pozitif düşüncelere sahip olunması gerekmektedir çünkü olumlu düşünceler iyi sonuç getirir.

Sınav öncesinde sizi başarılı kılacağına inandığınız doğru bir strateji geliştirin. Sürecin yoruculuğunu değil iyi bir sonucun size vereceği heyecanı düşünün.

Sınavdan birkaç gün önce size zarar verecek ya da sizi yoracak hareketlerden kaçının.

Beslenmenize, uyku düzeninize ve sağlığınıza dikkat edin.

Sınavdan birkaç gün önce bol oksijenli yerlere gidin, ılık duş alın.

Düzenli egzersiz yapın ve düzenli nefes alın.

Ş*** D***
İstanbul Gelişim Üniversitesi
Rehberlik Uzmanı

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla