İGÜ Rehberlik

Sadece İsim Değil Değişen…

Yeni değişim süreci ile birlikte bu yıl sadece sınav sisteminin adında değil içeriğinde de radikal değişimler yapıldı. Bu değişim olumlu olumsuz birçok sonuç doğurdu, değişim sürecinin yeni dönemin başlangıcına denk getirilmesi sadece öğrencileri değil eğitim sektöründe yer alan her birimi olumsuz etkiledi bu sistemin en mağduru yayın evleri oldu. Her ay yeni basılan kitaplar artık ticari kaygı sebebiyle sadece sınav kitaplarının kapaklarının değiştirilip içeriğinin aynı kalmasına kadar ilerledi. Öğrenci ve velilerin tedirgin süreci devam ederken sistem soru sayısının azaltılmasıyla tekrar gerilim dönemine davetiye çıkardı. Bu süreçte, tüm açıklamalar biz rehberlik servislerinin zaruri görevi haline geldi. Genel kanaat itibariyle sistemin dönem ortasında bu kadar sık değişime uğraması ve belirsizliklerin devam etmesi bizleri de izahı derin bilgi gerektiren, sürekli güncellemeler yaptığımız mesleki yeterliliğimizi sorgulayacağımız durumlara itti. Bunca kaosa rağmen olumlu tarafları da bizi rahatlattı. Sınavın birinci oturumunun mart aylarında yapılmıyor oluşu öğrencilere yaklaşık iki aylık ölü zamanı geri kazandırdı. Daha uzun soluklu bir temponun içine giren öğrenciler ikinci oturum için çalışmalarını daha donanımlı programlama fırsatına eriştiler.

Sistemin, değerlendirilmesi için sürece netlik kazandıracak dönem, sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki yığılma korelasyonu ve tercih dönemindeki öngörüsel yaklaşımlardır ayrıca üniversitelerin taban ve tavan puanlarının sıralanışı da yeniden oluşacak tercih eğilimlerinin doğru tahmini ile mümkün olacaktır.

Umarım; her detayın titizlikle düşünüldüğü, kimsenin emeğinin karşılıksız kalmayacağı, genç beyinler yetişir ve geleceğimize ışık tutarlar…

A*** AK***

ÖZEL FAHRİ KAYAHAN KÜLTÜR TEMEL LİSESİ

REHBERLİK SERVİSİ

MALATYA /YEŞİLYURT

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla