İGÜ Rehberlik
inşaat mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Okuyorum

İnşaat Mühendisi kimdir?

İnşaat Mühendisini bir uygarlık mühendisi olarak özetleyebiliriz.

İnşaat Mühendisliği ne iş yapar?

İnşaat birçok mühendislik dalıyla ortak alanlarda çalışan çok fonksiyonlu bir mühendislik dalıdır. İnşaat mühendisleri olarak deprem gibi acı sonuçları olan doğa olaylarında, konforlu bir hayat için bireylere imkanlar sunulmasında, bilim ve teknolojinin gelişmesinde, sağlık hizmetlerinin verildiği hastane ve yapılarda, insanları birbirine kavuşturan ama bölünmüş bölünmemiş yollarda, enerji ve altyapı sektöründe, içtiğimiz su dahil olmak üzere bütün gıda sektöründe ve aklınıza dahi gelmeyecek bir çok alt ve üst yapı alanlarında, sahalarda veya ofislerde aktif bir şekilde yerimizi alıyoruz. Bu sebeple dolaylı veya doğrudan insanların hayatlarına dokunma imkanına sahip oluyoruz.

Birçok meslekte olduğu gibi bizler de medeniyetleri yükselten, refah seviyelerini artıran projelerle güzel işler başarıyoruz. Yaptığımız her projede standartlara, yönetmeliklere, kanun ve kurallara, etik değerlere, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyarak can kaybı olmadan, sağlıklı ,başarılı ve kaliteli bir yapı inşa etmiş oluyoruz.

Hedef kitle olarak; üst yapılarda emniyet-estetik-ekonomi üçgeninde, alt yapı olarak baraj, tünel, yol, köprü, viyadük, kanalizasyon v.b. enerji, ulaşım, yaşam kalitesi gibi birçok konuda çözümler buluyoruz. Matematik, fizik, kimya v.b. pozitif bilimleri betonarme, çelik, ahşap yapı malzemeleri ile yapı inşa ederken kullanıyoruz. Bu sayede yaptığımız yapıların Mimar Sinan’ın eserleri gibi yüzyıllara meydan okumasını arzuluyoruz. Bu yüzden etik değerlere bağlı, insan hayatını ciddiye alan mühendisler olabilmek ve gelecek nesillere sağlıklı yapılar bırakabilmek için bu mesleği gerçekten sevmeli, saygı duymalı ve daima geliştirerek zirveye taşımalıyız.

E*** K***
İnşaat Mühendisliği(İngilizce) 4.Sınıf Öğrencisi

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla