İGÜ Rehberlik

Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmenin Yolları

KİTAP HAYATTIR !!

Okumak insanın yaşamı boyunca eğitim sürecinin büyük bir kısmını oluşturan bir öğrenme biçimidir.  Okumaya başladığımız andan itibaren farklı hayatlara, fikirlere, dünyalara yolculuğumuz başlar. Bu yolculuk siz okumaya devam ettiğiniz sürece devam edecek ve derinleşecektir. Çağımızda bilgiye ulaşmak bu kadar hızlı ve kolay iken okumaya yönelmek bir mücadele haline gelmiştir.

Eğitim sistemimiz artık mantık-muhakeme soruları üzerinden ölçme değerlendirme sistemine geçiş sürecindedir. İlkokuldan itibaren öğrenciler okuduğunu anlama ve yorumlama soruları ile karşı karşıya kalacaktır. Burada temel olan öğrencinin okuyarak anlatım becerisini geliştirmesi ve yazım farkındalığına sahip olmasıdır.

Peki, okuma alışkanlığı nasıl oluşacak?

Hayat akışımız içinde alışkanlık haline getirdiğimiz her şey artık bize yük olarak görünmeyecektir. Bu sebeple günlük rutinimizde kitap okuma mutlaka bulunmalıdır. Çocuklarınız, arkadaşlarınız vb. hayatınızı paylaştığınız insanlarla günlük belirli okuma saati oluşturmalısınız. Bu durum alışkanlık haline geldiğinde bu size zevk vermeye başlayacaktır.

Günümüzde teknoloji ile beraber zaman yönetimi de büyük problem haline gelmiştir. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdığı ve bilgiye ulaşmayı hızlandırdığı oranda dikkatimizi ve odağımızı da meşgul etmektedir. Bu nedenle teknolojik ve eğlenceli aktiviteler yerine kitap okumak sıkıcı algılanmaktadır. Gün geçtikçe kitap okumaya zaman ayırmak güçleşmektedir. Kitap okumayı eğlenceli hale getirmek tamamen kendinizi tanıma ile ilgilidir. İlgi duyduğunuz alanlar ile ilgili seçimler yapmak okuma alışkanlığı edinmemizi kolay hale getirecektir.

Boş zamanlarınızda kitapevine ya da sahaflara gitmeyi tercih ederek bu süreci kolaylaştırabilirsiniz. Orada geçirdiğiniz zaman içerisinde psikolojik olarak motive olacak ve kitap okuma istediğiniz artacaktır. Kendinize kitap hediye ederek ya da sizi motive eden ne varsa onunla kitap okumanın yolunu kesiştirerek adım atabilirsiniz. Örneğin;  Motivasyonunu doğada bulan birinin kitap okumak için doğada vakit geçirmesi gibi.

Voltaire’in dediği gibi: ‘Okuma ruhu yüceltir.’ Ruhumuz yüceldikçe hayata bakış açımız genişleyecek ve üreten bir toplum oluşacaktır.

E*** Ö*** D***
Eskişehir Gelişim Okulları
Rehber Öğretmeni

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla