İGÜ Rehberlik

YGS-LYS ve YKS Karşılaştırması

YGS-LYS ve YKS Karşılaştırması

Eski Sınav Sistemi ile Yeni Sınav Sistemi Arasındaki Farklar

 Eski sistemdeki sınavların 1. ve 2. Aşamaları arasında 2 aylık bir sürecin olması öğrencilerin sınavın kötü geçmesi durumunda kendilerini toparlama ve psikolojik olarak hazır olmaları açısından avantaj sağlarken; yeni sistemde 1. ve 2. Aşama sınavlarının bir hafta sonunda yapılacak olması bu açıdan dezavantaj oluşturacaktır. Cumartesi günü sınavı kötü geçen bir öğrenci kendisini toparlayamadan Pazar günü ikinci aşama sınavlarına o moral bozukluğu ile gireceğinden tam olarak performansını gösterme imkânı olmayabilir.

Puan türünün 18 den 5 düşmesinin öğrenciler açısından avantaj sağlayacağı kanaatindeyim. 5’e düşen puan türü daha geniş alanlardan tercih yapma imkânı sağlayacağından öğrencileri psikolojik olarak daha fazla seçeneği seçme imkânından dolayı rahatlatacağını düşünüyorum.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde öğrenciler için sınav sürecinin biraz daha zor ancak tercih dönemi sürecinin eskisinden daha avantajlı olacağı kanaatindeyim. Sınav süreci bittikten sonraki süreçte öğrencilerin önceki yıla göre daha fazla seçeneğinin olması bir rahatlama sağlayacakken bu süreçte doğru tercihi yapmaları açısından tercih danışmanlarına büyük görevler düşecektir.

Ş*** Ş***

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla