İGÜ Rehberlik

Sınav, Mutluluğa Giden Kapının Anahtarı Mıdır?

Sınavın Bizim İçin Anlamı

Sınava hazırlanan öğrencilerin kaygılarına çözüm bulabilmek için ilk olarak sınava yüklenen anlamın belirlenmesi gerekmektedir. Yaşadığımız ülke şartlarına göre sınav, öğrencilerin karşısına mecburi bir biçimde gelmektedir. Ancak yaşadığımız sürece mutlu olmanın tek ölçütü sınav değildir ve olmamalıdır. Yani ailelerin bilinçli bir şekilde bunun farkında olmaları ve çocuklarının yaşamlarını da sadece sınava göre planlamamaları gerekmektedir. Sınava yüklenen anlamın abartılmaması, bu ölçütün orta  seviyede tutulması uygun görülmektedir. Yani sınavı kazanmak tek bir seçenekmiş gibi bir anlayış olmamalıdır.

Sınav yaşamımızın belli dönemlerinde birer basamak olarak karşımıza çıkmaktadır, bu düşünce ile hareket edilmelidir.

Aile Olarak Ne Yapmalıyız?

Aileler mutlaka çocukları ile gelecekte hayal ettikleri meslekleri konuşmalı ve değerlendirmelidir. Bu süreçte de onların fikirlerine saygı göstermeli ve olumlu yaklaşımlar sergilemeleri gerekmektedir. Gelecekte hem kendilerine hem de topluma karşı bilinçli, özgüvenli ve üretken bireyler olabilmeleri için en önemlisi de kendi kendilerine kararlar alabilen bireyler olmaları için ailelerin tutumlarının baskıcı, önyargılı olmaması gerekmektedir.

Her aile çocuğunun en güzel yerlerde rahat bir şekilde en iyi mesleği yapmasını ister. Aileler günümüzde özellikle çocuğum iyi bir doktor, avukat, mühendis vs. olsun ister ama bu istemenin ötesinde çocuklarının asıl ne istediğini es geçerler.  Böyle bir ortamda çocuğun kaygısı hem fazla olacak hem de ileride ailenin istediğine göre mesleğini icra ederken bireyler mutsuz ve verimsiz olacaklardır.

Her çocuğun mutlaka iyi olduğu bir alan vardır, en iyi oldukları alanları ise çocuğunuzun karakteri, davranışları, yetenekleri ile keşfedebilirsiniz. Meslek seçimini ise çocuğunuzun hayali ve bunun yanında da yeteneklerine göre yapabilirsiniz.

Kaygıyı orta düzeyde, sağlıklı bir ölçüde tutabilmek için de sınava yüklenen anlama göre değil, istediği ve mutlu olacağı mesleğin önemini vurgulayarak yapabilirsiniz.

Her çocuk özeldir ve ayrı yeteneklere sahiptir, bu hayatımızda unutmamız gereken önemli bir noktadır. Onların hayallerini önemseyin ve aile olarak kendi isteklerinizden önce onların da isteklerinin olduğunu unutmayın. Sınavın, kaygıdan çok mutluluğu ön plana çıkarabilmesi için onların başarılı yönlerini vurgulayın, böylelikle eksiklikleri kolayca gün yüzüne çıkacak ve bunlar yavaş yavaş tamamlanarak kaygıları da azalacaktır.

Ş*** D***
İstanbul Gelişim Üniversitesi
Rehberlik Uzmanı

İGÜ REHBERLİK

İlk yorum senden olsun

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla