İGÜ Rehberlik

Akıllı Telefon ve Tablet Kullanımı Çocuklarda Beyin Zarını İnceltiyor!

Bilim insanlarının yakın zamanda sonlandırdığı bir araştırmaya göre tablet ve akıllı telefon benzeri aletlerin başında fazla zaman geçiren çocukların beyin zarlarının inceldiği açıklandı.

Araştırmanın açıklanan detaylarına göre tablet ve akıllı telefon benzeri cihazlarla günde iki saatten fazla zaman geçiren çocukların konuşma becerilerinde ve muhakeme yeteneklerinde de yadsınamaz bir oranda düşüşün olduğu gözlemlendiği belirtildi. Araştırma 9-11 yaşları arasındaki 11 bin çocukla yapıldı.  Yapılan araştırmada elektronik aletlerle zaman geçirilen sürede beyne olan etkileri MRI cihazlarıyla taranarak incelenildiği açıklanırken uzmanlara göre bu durum bilişsel becerileri olumsuz etkiliyor. Araştırma yapılan süre arttırıldıkça olumsuz etkilerinde belirginleşerek arttığı ortaya konulmuş.

PEKİ EBEVEYNLER BU KONUDA NE YAPMALI?

  • Çocuklarınızı olabildiğince akıllı telefonlar ve tabletler ile geç tanışmalarını sağlamanız faydalı olacaktır.
  • Çocuğunuza rol model olduğunuzu unutmayarak çocuğunuzun yakınınızda olduğu zaman dilimlerinde bireysel telefon kullanımınızı sınırlandırınız.
  • Kitap okumaya çocuklarınızı teşvik edin ev içinde günde yarım saat bile olsa kitap okuma saati mutlaka yapın.
  • Tüm akıllı cihazların kullanımını mutlaka sınırlandırın. Her konuda olması gerektiği gibi bu konuda da çocuğunuz ile birlikte alınmış kararlarınız olsun.
  • Çocuklarınızın onaylamadığınız isteklerinin karşısında mutlaka alternatifleriniz olsun. Çocuğunuzun yetenek ve ilgisini en iyi sizler biliyorsunuz bu yüzden alternatifler sunmak sizin için hiçte zor olmayacaktır.
  • Eğer çocuğunuz bilgisayar veya tablet kullanımını sizin gözetiminiz dışında bir alanda yapacaksa mutlaka bazı ayarlarla koruma seviyenizi arttırın. Ama yine de sizin gözetiminizdeki gibi güvenilir olmayacağı için gözetiminizde kullanımı daha iyi olacaktır.
  • Çocuğunuz ve aileniz için teknolojiyi barındırmayan tatiller organize edebilirsiniz.
  • Evde teknolojik aletlerin kullanımı yasak olan bölgeleriniz olması da işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, yemek odası, yatak odalarında kullanmak yasak olabilir.
  • Çocuğunuzu sosyal aktivitelere yönlendirin.
  • Çocuğunuzun sportif faaliyetlere katılımını sağlayın. Hangi spor dalında başarılı, yetenekli ve istikrarlıysa o yönde desteklerinizi sürdürmeniz evde zaman geçireceği saatleri azaltacak ve buna paralel olarak tablet ve akıllı telefonlardan daha uzak kalacaktır.

Uzman  Klinik Psikolog

B*** Y***

İGÜ REHBERLİK

4 Yorum

İstanbul Gelişim Üniversitesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Rehberlik Birimi tarafından hazırlanan igurehberlik.com'da Üniversiteye hazırlanan öğrenciler için uzman görüşleri, güncel haberler ve bölüm tanıtımlarını takip edebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla